TourClub "Veslo" П`ятниця, 22.11.2024, 14:25

Вітаю Вас Гість
RSS

Головна | Реєстрація | Вхід
...

Для красивого отображения этого блока требуется Flash Player 9 или выше

Меню сайту
  • Головна сторінка

  • Про нас

  • Зворотній зв'язок

  • Активний відпочинок

  • Каталог статтей

  • Форум

  • Фотогалерея

  • Гостьова книга


  • Форма входу
    ПриватБанк
    Категорії розділу
    Походи [17]
    Свята [1]
    Рафтінг [3]
    Екскурсії [1]
    Змагання [0]
    Корисно знати [1]
    Проживання [1]
    Інструктаж [2]
    Школа туризму [2]
    Наше опитування
    Оцените мой сайт
    Всього відповідей: 111
    Друзі сайту
    Статистика
    Головна » Файли » Школа туризму

    Ноги в теплі – запорука радісної мандрівки.
    [ ] 27.03.2009, 16:33
    Ноги в теплі – запорука радісної мандрівки.
    Пішохідна прогулянка горами навесні, зимою чи в дощову погоду обіцяє не тільки дзвінку свіжість повітря, розпашіле обличчя, а й таку неприємність, як змерзлі мокрі ноги, що зводить нанівець будь які радощі від мандрівки. Нарікати на одяг чи взуття марно – вони не герметичні. На допомогу у вирішенні цієї проблеми прийшов винахід, який має багато назв: гамаші, гетри, бахіли, ліхтарики. Але призначення одне – захищати взуття від потрапляння всередину вологи, камінців, снігу.

    Почнемо з бахілів. Вони виникли і поширилися серед північних народів – давні мисливці і дослідники одягали на ноги мішки, які обв’язували смужками з тканини. Військова промисловість пішла далі, розробила комплект особистого хімічного захисту ЗЗК (загально – захисний костюм). Це були брюки із захисного матеріалу із прикріпленими до них гумовими калошами. Вони і донині популярні серед туристів – водників та рибалок. Але використання бахіл ЗЗК в туризмі недоречне. Вони важкі, недостатньо міцні (гострий сучок, камінь здатні продерти дірку), не утримують тепло і накопичують вологу, бо не "дихають".

    Врахувавши досвід, тур індустрія почала випускати туристичні бахіли. Тканина "Cordura" стала надійнішою, щільною, зносостійкою, з утепленням. Розраховані на використання у тривалому пересуванні глибоким снігом, вони теплі, сухі та зручні. Нагадують такі собі кольорові валянки. Однак для неглибокого снігу, насту туристичні бахали малопридатні, бо ковзають, оскільки не мають рифленої підошви.
    Наступні – гамаші (гетри). Обидва слова французького походження. Це такі собі манжети – підколінники (з вертикальним замком), що стягуються на гомілці гумками, а внизу кріпляться гачками до шнурівок черевика та ремінцем (стропою) під подошвою. Відрізняються від бахіл тим, що не обгортують взуття повністю, а лише накривають його зверху. Легші, компактніші, не заважають зчепленню черевика з поверхнею. Але прикріші в експлуатації: замок – блискавка не завжди працює. Металеві гачки, які кріпляться ближче до носка черевика, часто спадають. Крім цього гума на морозі втрачає еластичність, а деякі кнопки постійно розщіпаються.
    Ліхтарики – це найпростіша конструкція, у ній відсутня блискавка. Це звичайні циліндри з нейлону, що стягуються вгорі та внизу гумками, або шнурками. Захищають в основному від потрапляння камінців до черевика Ліхтарики були удосконалені і врешті світ побачив гамаші.

    Бахіли, як не дивно, виготовляє лише пострадянський "турпром". Іноземні туристи ходять у дуже дорогих пластикових черевиках і відповідної ціни гетрах.
    В Україні бахіли виготовляють, наприклад в Житомирі ("Travel Extreme", червона ціна 130 грн.), а в Росії – фірма "Bask", вироби якої традиційно якісніші, але і втричі дорожчі.

    Що стосується гамашів, то тут вибір широкий. У деяких крамницях від цін та кольорів розбігаються очі. З дорожчих слід назвати вироби "Lafuma", "Tatonka", "Saleva" – вартістю 250-350 грн. і до 500 грн. Оптимальними за співвідношенням "ціна - якість" є польські вироби "Milo" та "Campus" (100-130 грн.). Вироби українських виробників – дешевші (Commandor) чи ("Travel Extreme"), проте не завжди задовільної якості.
    Знайти у продажу нові ліхтарики фабричного виробництва – проблематично. Втім їх можна виготовити самому – достатньо придбати 1 м2 міцного нейлону "ripstop" три пари шнурівок, один метр стропи вузької і завітати до майстерні, де це все за копійки "зліплять" докупи.

    Щоб вибрати собі гамаші, кілька порад "старого волоцюги".
    - По-перше – зверніть увагу на присутність водовідвідної обробки (матове, або склянисте покриття внутрішньої сторони тканини).
    - Кращий варіант – тканина "ripstop" (дірка в цій тканині не розійдеться).
    - Щільність вибирайте залежно від призначення.
    - Легкі для сиповищ та мандрівок чагарниками (400-600 одиниць D).
    - Для сніг і льоду (600-800 одиниць D), для насту і жерепу (1000 HD). – Обов'язково приміряйте з взуттям на нозі. Зверніть увагу на щільність прилягання тканин до черевика.
    - Стережіться виробів з намертво прошитими гумками у верхній частині, - якими тугими вони не були, однаково спадатимуть.
    - Добре, якщо гамаші накривають коліна – стяжка не сповзатиме.
    - Носовий гачок краще триматиметься шнурівки, якщо кріпиться до неї зісподу.
    - Віддавайте перевагу виробам з блискавкою спереду. Полотно блискавки повинно обов’язково закривати захисна смужка тканини.
    - П'яткова стяжка має бути виготовлена з плетеного сталевого дроту, або зі стропи, схожої на стяжки наплічника.

    - Однобарвні гамаші, зшиті з цільного шматка тканини, не завжди привабливі ззовні, зате максимально водонепроникні завдяки мінімуму швів.
    - Намагайтесь якомога рідше прати вироби у пральній машині – під впливом порошків та від викручування матеріал кришиться й осипається. Випраний виріб не сушіть на морозі.

    - В будь-якому випадку, майте про запас "аварійну" пару шнурівок.
    - Ховайте вільні кінці шнурівок і стяжок під захисну смужку блискавки, інакше вони обмерзнуть і, знімаючи гамаші, ви будете змушені оббивати лід.
    Але якщо "стежка" проходитиме руслом річки, жодні бахіли, гамаші не зарадять.

    Щасливої, приємної мандрівки.

    за матеріалами
    Юрка Гудими
    журнал "Карпати" – 2007 р.





    Категорія: Школа туризму | Додав: clubveslo
    Переглядів: 1515 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
    Всього коментарів: 0
    Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
    [ Реєстрація | Вхід ]
    Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz