Укладка наплічника (рюкзака) – так просто, чи ні? (поради початківцям) "Omnia mecum porto" – все своє ношу з собою. Високочолі давньоримські філософи вкладали в це висловлювання глибокий зміст, наголошуючи такою витонченою фразою, що справжнє багатство людини – її інтелект. Та вони й гадки не мали, що створили найвлучніший опис туриста з наплічником. Якщо ви вирушаєте в похід, необхідно (обов'язково) мати власний наплічник, в якому ви "все своє несете з собою". І як тяжко і боляче дивитись на початківців, які з собою в похід тягнуть різні валізи на коліщатах і без них, всілякі спортивні і господарські сумки набиті особистими речами і харчами, говорячи "нічого страшного, якось допрем". Оце "якось" іноді виходить "боком". Поскількі туризм вимагає серйозного ставлення до нього, то вирушаючи в пішохідний похід необхідно мати мінімум тур спорядження – наплічник, килимок (карімат), спальник, намет, хоча би один на двох, флягу, казанок і деякі вкрай потрібні "дрібниці" ніж, сокира, карта, компас, сухий спирт, плівка целофанова, ліхтарик, особиста аптечка, сірники (запальничка).
Але сьогодні ми поговоримо про наплічник. В магазинах туристичного спорядження у продажу є наплічники різних моделей та об’ємів (від 40 до 100 л) і відповідно різні ціни – від самих дешевих до самих дорогих. Але все залежить від об’єму вашого гаманця. Хоча на цю тему можна провести дискусію. Якщо ви маєте наснагу до багатоденних походів, то оптимальний об’єм вашого наплічника складає – для жінок – 60 літрів, а чоловікам на всі 100 літрів (Хоча буває і виняток). Вибираючи наплічник в першу чергу потрібно дивитись на якість товару і фірму – виробник. Головне уважно подивитись на якість пошиття та фурнітуру. Наплічники так схожі по кольору, фасону, але знову таки якість, а відтак на товщину гаманця. Все таки фірма гарантує. На сьогодні вартість наплічників (пристойних) коливається від 300 до 1000 грн. (можна придбати і за 200 грн.). Але...але..! Все ви придбали наплічник і готуєтесь до походу. Маленька порада: аби лямки менше в'їдалися в плечі і ключиці візьміть з собою поролонові "плечики" від жіночої сукні, або самі виріжте з тонкого поролону (1 см.).
Перед укладанням наплічника складіть список, що ви маєте з собою взяти. Свого часу конкурс на укладання наплічника був неодмінним елементом усіляких туристичних зльотів. Але і сьогодні цей конкурс включений до програми сімейного спортивно-оздоровчого табору "Тато, мама і я – туристська сім'я", який організовує і проводить Чернівецький турклуб "Весло".
Головне – речі треба ладувати так, щоб їх можна було швидко знайти в будь-який час. Важкі предмети – передовсім консерви складають униз, одяг та хліб зверху; м'які предмети – до спини, тверді предмети – до зовнішньої стінки наплічника. Предмети, що можуть знадобитися під час ходи (аптечка, ніж, ремкомплект), а також фляга з водою та дощовик (парасолька – да, да... парасолька) мають бути під руками у зовнішніх кишенях чи під клапаном наплічника. Ці рекомендації, що правда розроблялися ще в ті часи, коли наплічник з алюмінієвим каркасом типу "Єрмак" вважався вершиною мрій, а слово "Карімат" могло сприйматися не інакше, як лайка. Щоб укласти сучасний наплічник таким чином, аби щось з нього не муляло спину – треба добре помудрувати. Але це не означає, що в нього можна напхати речі будь-як. Тож давайте діяти по дорослому. Посеред кімнати, або якогось іншого приміщення зробімо умовне коло, з предметів спорядження, які треба спакувати. У центрі Ви і порожній наплічник. Дозволяється включити легку, заспокійливу музику, бажано "інструменталку", щоб було веселіше працювати. Спершу речі потрібно згрупувати – окремо консерви (не в скляній тарі), крупи, супи, овочі, солонина, солодощі. Хліб – на столі. Речі – спальник, килимок, одяг верхній, білизна, шкарпетки, змінне взуття, дощовик (парасолька), посуд (КЛМН – кружка, ложка, миска, ніж), казанок, аптечка, ремкомплект, предмети туалету, примус (пальник + балони)
. Практично все, за винятком консервів, треба скласти в мішечки, краще полотняні, але можна і в поліетиленові. Деякі продукти можна розмістити в пластикові коробки. Різні пакетики (супи, спеції і т.п.) зручно заповнити казанок, відтак помістити в пакет та щільно зав’язати. Майже у всіх моделях наплічників є відокремлена нижня камера, що закривається "блискавками". З неї і почнем укладання. На дні наплічника розмістимо консерви. Туди ж доречно покласти мішечок з овочами (картопля, цибуля, морква, буряк – якщо ви взагалі берете цей набір з собою). У нижньому відділенні зручно тримати змінне взуття запаковане у поліетиленовий пакет. Можна розмістити і намет. Взагалі це відділення заповнюють щільно, це придає наплічнику стійкості і на привалах його можна класти вертикально. Основне, верхнє відділення укладають виходячи з того, які речі можуть знадобитися в дорозі, а які лише на привалах, або стоянці. Утоптувати спальник ногами не потрібно, але притиснути й ущільнити якимись дрібними пакунками варто, щоби наплічник не виглядав "заламаним" посередині. Вище так само докладаючи трохи сили, пакуємо одяг та білизну. Між ними можна розмістити якість тверді предмети (примус, пальник, балони). Тут же укладаємо решту пакунків з продуктами. Хліб в окремому пакеті кладемо зверху. У тривалих походах притиснутий хліб кришиться, тому з ним поводитись треба бережливо. Десь зверху знайдіть місце для горнятка, але досвідчені туристи чіпляють його на карабін маленький зверху наплічника, але так, щоби не знімаючи наплічника можна було горнятком користуватися. Для різного незамінного дріб’язку існують на зовнішній стороні наплічника всілякі кишеньки, та одна верхня в клапані. Раджу Вам, шановні початківці взяти собі за правило, де, які речі мають знаходитись. З часом, це перейде до автоматизма. Сірники, запальничка, сухий спирт запакуйте в двойний поліетиленовий пакетик, щоб не попала туди волога і тримайте у внутрішній кишені клапана наплічника. У зовнішній кишені клапана тримайте мапи, компас, документи. Килимок (карімат) дехто складає "трубою" всередину наплічника, однак це не завжди зручно. Рекомендую закріпити лямками збоку наплічника, тоді на привалі він може слугувати і як сидіння і як обідній "столик". У бічних кишенях знизу можна носити фляги з водою.
Припасуйте завантажений наплічник до своїх габаритів. Сучасні наплічники обладнані системами регулювання висоти, що дозволяють оптимально розподілити навантаження на плечі та спину. Вантажний пояс наплічника має облягати талію, частково захоплюючи верхню частину таза, а лямки припасовують так, аби не стискали плечі, але й не відкидали наплічник назад. Втім ми пропонуємо варіант укладання наплічника. Досвідчені туристи напевне мають свою думку. Досвід – найкращий вчитель. Ми поділилися своїм досвідом. Спакувалися? Молодці! Щасливої дороги.
Ні це ще не все..... До речі, вага наплічника (рюкзака)на плечах туристів мае бути теж відповідно, згідно нормативів. Жінки несуть одну вагу ,чоловіки зовсім іншу. "Якщо жінка легко несе свій наплічник , вона донесе і чужий" Вибачте ,але цей вислів з "кодексу" туристського гумору. Якщо серйозно то: Одноденний похід- вага наплічника для жінок не більше 5-9кг,для чоловіків 7-11кг. Багатоденний похід- вага наплічника для жінок 11-17кг,не більше. Чоловіки несуть на собі 17-25кг. Що входить в ці килограми ? Вага спорядження 4-7кг,набір харчів 800-900грам на 1день. Для інструкторів з пішохідно-гірського туризму,незалежно від кількості днів походу певних норм не встановлено , тому вага бувае і 35кг. Але бувають випадки і доволі часто ,коли вага інструкторського наплічника значно менша ніж у туриста. Чому?Здогадайтесь самі. Але про це,в інший раз. От і все. Щасливої дороги! В.Павленко Ст. інструктор турклубу "Весло"
|